Stanovy

Občanského sdružení  Agora Břeclav

 

Preambule

Ve starořeckých městských demokraciích byla agora volným prostorem, náměstím, shromaždištěm svobodných občanů, centrem veřejného života. Občanské sdružení Agora Břeclav vychází z vědomí nenahraditelné hodnoty veřejného prostoru v celé šíři jeho významů: od volné krajiny, přes urbanizovaný prostor města, až k právu sebevědomého a zodpovědného občana uplatňovat svůj názor na společné záležitosti obce v prostoru mediálním.

 

čl. I

Název a sídlo, působnost a charakter sdružení

1)    Název: ”Občanské sdružení Agora Břeclav” (dále jen ”sdružení”)

2)    Sídlem sdružení je Břeclav - adresa: Šilingrova 49,  690 02 Břeclav

3)    Sdružení působí na celém území České republiky, sdružení se nečlení na organizační jednotky - celé sdružení je místně příslušnou organizační jednotkou.

4)    Charakter sdružení: sdružení je dobrovolným, neziskovým, nepolitickým občanským sdružením založeným podle zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů, v platném znění. Sdružení je právnickou osobou podle českého práva.

 

čl. II

Cíle činnosti

             Hlavní cíle a poslání sdružení jsou:

1)    ochrana urbanizované i neurbanizované krajiny a přírody a ochrana životního prostředí a péče o ně zejména v Břeclavi a na Břeclavsku;

2)    ochrana kulturních a přírodních památek, kulturních hodnot a krajinného rázu urbanizované i neurbanizované krajiny;

3)    péče o veřejný prostor, především z hlediska územního plánování, urbanismu, architektury a designu;

4)   prosazování principů občanské společnosti a principů dlouhodobě udržitelného rozvoje;

5)    podpora komunikace mezi veřejnou správou a občanským sektorem, podpora aktivní účasti občanů na rozhodování o veřejných záležitostech obce;

 

čl. III

Formy činnosti

1)        Formy a náplň činnosti musí odpovídat cílům sdružení. 

2)        Hlavní formou dosahování cílů sdružení je poskytování obecně prospěšných činností v oblastech ochrany životního prostředí a kulturního dědictví, zejména:

— sledování plánovaných změn v území města a regionu, stavebních zásahů a dalších záměrů, které mohou mít vliv na kvalitu veřejného prostoru;
— spolupráce se stavebními úřady, orgány územního plánování, ochrany životního prostředí a památkové péče;
— účast při jednáních a řízeních s volenými i správními orgány;
— informační, publikační, výstavní, kulturní a osvětová činnost;
— poskytování  pomoci a poradenství občanům při podávání připomínek a podnětů veřejné správě;
— organizování občanských aktivit v souladu s cíli sdružení;
— kooperace s jinými sdruženími s obdobnými cíli.

3)        Další formy a konkretizaci činnosti stanoví členská schůze.

čl. IV

Členství ve sdružení

 1)        Členem sdružení může být fyzická osoba starší 18 let, především z řad odborné veřejnosti, která se ztotožňuje s cíli a formami činnosti sdružení.

 2)        Písemnou přihlášku ke členství přijímá rada sdružení na svém nejbližším jednání. Pro přijetí člena je potřeba souhlas 4/5 ze všech členů rady.

 3)        Zakládajícím členem sdružení je fyzická osoba, která se účastnila činnosti přípravného výboru a proti jejímuž členství nebyly vzneseny odůvodněné námitky ze strany ostatních osob účastnících se činnosti přípravného výboru.

 4)        Člen má právo

 — účastnit se činnosti sdružení a jeho orgánů a být o této činnosti informován;
 — účastnit se členské schůze, volit orgány sdružení a být do nich volen;
 — předkládat návrhy, podněty a připomínky k činnosti sdružení;
 — podílet se na konkretizaci a realizaci cílů a forem činnosti sdružení.  

5)        Člen má povinnost

— dodržovat tyto stanovy a svou činností naplňovat cíle sdružení;
— hájit zájmy sdružení a nepodnikat žádné kroky, které by s nimi byly v rozporu;
— dodržovat vnitřní předpisy sdružení, které byly přijaty v souladu s těmito stanovami;
— platit členské příspěvky.

6)        Výši členských příspěvků stanoví členská schůze sdružení. 

7)        Členství zaniká

— doručením písemného oznámení člena o vystoupení radě sdružení;
— rozhodnutím členské schůze sdružení o vyloučení, pokud závažným způsobem nebo opakovaně porušil stanovy sdružení nebo vyvíjí aktivity, které vedou k poškození zájmů a dobrého jména sdružení; ze stejných důvodů může rada sdružení členství pozastavit nejdéle do nejbližší členské schůze;
— úmrtím člena sdružení

 

 čl. V

Orgány sdružení

            Orgány sdružení jsou:

— členská schůze 
— rada a předseda sdružení
— revizor sdružení


čl. VI

Členská schůze

1)        Členská schůze je nejvyšším orgánem sdružení; schází se nejméně jednou ročně.

2)        Členskou schůzi svolává rada sdružení. Členská schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna alespoň polovina členů sdružení; nesejde-li se usnášeníschopná členská schůze, svolá rada sdružení nejpozději do jednoho měsíce (ale ne dříve než za 5 dnů) náhradní členskou schůzi, tato je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů. Členská schůze přijímá rozhodnutí hlasováním; pro přijetí rozhodnutí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů, pokud tyto stanovy neurčí jinak.

3)        Členskou schůzi svolá rada sdružení také pokud ji o to písemně požádá alespoň 1/2 členů sdružení a to ve lhůtě do jednoho měsíce, není-li v žádosti uvedena lhůta pozdější.

4)        Členská schůze

— schvaluje stanovy sdružení a jejich změny, rozhoduje o zániku sdružení; pro přijetí těchto rozhodnutí je potřeba 2/3 většiny všech členů sdružení;
— volí radu sdružení, předsedu a revizora, případně je z funkcí odvolává;
— schvaluje rozpočet, zprávu o činnosti, zprávu o hospodaření za minulé období a revizní zprávu;
— určuje formy a konkretizaci činnosti pro další období;
— schvaluje vnitřní předpisy sdružení v souladu s těmito stanovami;
— rozhoduje o vyloučení člena sdružení;
— stanovuje výši členských příspěvků;

 

čl. VII

Rada a předseda sdružení, jednání jménem sdružení

1)        Rada sdružení (dále jen rada) má tři až jedenáct členů, jejich počet je vždy lichý a pro funkční období jej stanoví členská schůze. Funkčním obdobím rady je jeden rok, neurčí-li členská schůze jinak.

2)        Rada řídí sdružení v období mezi členskými schůzemi. Rada sdružení přijímá rozhodnutí hlasováním; pro přijetí rozhodnutí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny všech členů rady, pokud tyto stanovy neurčí jinak. Schůze rady jsou volně přístupné členům sdružení. Svou účast na jednání rady jsou však ostatní členové povinni oznámit alespoň dva dny před jednáním kterémukoli členu rady.

3)        Rada  
je oprávněna přijímat veškerá rozhodnutí a opatření v souladu s cíli sdružení a s rozhodnutími členské schůze sdružení, pokud nejsou těmito stanovami nebo rozhodnutím členské schůze výslovně vyhrazena členské schůzi;
— na nejbližší schůzi projedná věc, požádá-li o to člen sdružení;
— připravuje zprávu o činnosti za minulé období, návrh rozpočtu na další období, návrh cílů další činnosti, případné změny stanov.

4)        Schůze rady sdružení svolává předseda nebo nejméně dva členové rady. Činnost rady sdružení řídí předseda sdružení.

5)        Rada sdružení je statutárním orgánem sdružení; jménem sdružení jednají členové rady samostatně. Rada sdružení může pověřit k jednání za sdružení i kteréhokoli člena sdružení nebo třetí osobu.

6)        Předseda sdružení zastupuje sdružení navenek; jeho funkčním obdobím je jeden rok, neurčí-li členská schůze jinak.

­­--

čl. VIII

Revizor sdružení

1)        Kontroluje činnost sdružení, především jeho hospodaření a plnění rozhodnutí členské schůze; jeho funkčním obdobím je jeden rok, neurčí-li členská schůze jinak.

2)        Připravuje revizní zprávy a posudek návrhu výroční zprávy; tyto předkládá členské schůzi.

 

čl. IX

Zásady hospodaření

1)        Sdružení je neziskovou organizací. Příjmy tvoří členské příspěvky, případně dary, dotace a granty a budou používány na činnost sdružení. Dalšími příjmy mohou být příjmy z neziskové činnosti – publikační, výstavní, kulturní apod., která je v souladu s cíli sdružení. Sdružení může uzavřít smlouvu o spolupráci s právnickou osobou pro finanční zajištění svých aktivit.

 2)        Výdaje sdružení jsou zaměřeny na uskutečňování cílů sdružení v souladu s formami činností podle těchto stanov a s rozpočtem sdružení schváleným na členské schůzi pro příslušný kalendářní rok.

 

čl. X

Okolnosti zániku sdružení

            V případě zániku sdružení bude případný zbylý majetek po likvidaci předán na základě rozhodnutí členské schůze neziskové právnické osobě, jejíž cíle jsou blízké cílům sdružení. Jestliže nebude tato osoba nalezena do 3 měsíců od ukončení likvidace, rozdělí se zbývající majetek rovným dílem mezi členy sdružení.

čl. XI

Závěrečná ustanovení 

 1)        V otázkách v těchto Stanovách neupravených se použije obecně závazných právních předpisů, zejména zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů.

 2)        Tyto stanovy nabývají účinnosti dnem registrace sdružení u Ministerstva vnitra ČR.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Registrace provedena dne:  28. 4. 2010
pod č. j.  VS/1-1/79 805/10-R
IČO  22870431